Wielki Piątek – dzień męki i śmierci Jezusa Chrystusa.
W Wielki Piątek nie sprawuje się Mszy świętej. W ten sposób, niejako na równi z sakramentalną i mistyczną obecnością Pana pod postaciami chleba i wina oraz wspomnieniem i uobecnieniem Jego męki podczas każdej Eucharystii, mają przemówić same wydarzenia zbawcze, jakie dokonały się tego dnia.
Kilka kluczowych elementów Liturgii Męki Pańskiej:
1. Obnażenie ołtarza: Symbolizuje ogołocone ciało Chrystusa podczas Jego Męki na krzyżu.
2. Modlitwa i Liturgia Słowa: Poprzez czytania, zwłaszcza opis Męki Pańskiej według świętego Jana, wierni przywołują wydarzenia związane z męką i śmiercią Jezusa Chrystusa.
3. Adoracja Krzyża: Stanowi kulminacyjny moment liturgii, podczas którego wierni wyrażają wdzięczność za zbawienie przyniesione przez Chrystusa poprzez Jego ofiarę na krzyżu.
4. Komunia Święta: Udzielana z hostii konsekrowanych podczas Mszy Wieczerzy Pańskiej, symbolizuje jedność z Chrystusem i Jego kontynuację w życiu Kościoła.
5. Procesja do Grobu Pańskiego: stanowi zakończenie liturgii Wielkiego Piątku, Najświętszy Sakrament zostaje przeniesiony do Grobu Pańskiego, gdzie będzie przechowywany do Wigilii Paschalnej.
Niech Wielki Piątek będzie dla nas wszystkich dniem zadumy nad Męką Chrystusa; a poprzez modlitwę i adorację – dajmy wyraz naszej wdzięczności za Mękę, jaką podjął dla nas Chrystus na drzewie Krzyża.