Parafia Świętej Trójcy w Czudcu

Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej

Chór Benedictus

Msze Święte

W niedzielę
7:00, 8:30, 10:00, 11:30, 15:30

W dni powszednie
6:30, 18:00

Spowiedź

W niedzielę
podczas każdej Mszy świętej (oprócz Mszy o 15:30)

W dni powszednie
pół godziny przed każdą Mszą świętą

W pierwszy czwartek
17:00 – 18:00

W pierwszy piątek
16:30 – 18:00

Kancelaria

Wtorek i czwartek
7:00 – 7:30

Środa i piątek
16:30 – 17:30

chór „Benedictus”

„Śpiew jest nam życiem, naszą radością.
Śpiew jest miłością, co w sercu tkwi”

Trudno jest nie docenić roli muzyki, jaką odgrywa ona w naszym życiu, a śpiew to jej szczególny rodzaj. Dla jednych staje się on wybawieniem, innych potrafi odstresować, a jeszcze innych zabiera do zupełnie innego – lepszego świata. Bo stanowi siłę napędową dla ludzi, pozwala nam zapomnieć o troskach i problemach. Doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że muzyka jest sztuką. Sztuką, rzecz jasna tworzoną przez artystów, lecz muzykę może tworzyć również każdy z nas.

W naszej parafii amatorskie „tworzenie” muzyki zaczęło się 26 list opada 2003 roku, kiedy to z inicjatywy nowo mianowanego proboszcza ks. Antoniego Kocoła zebrała się grupa zapaleńców i powstał chór „Benedictus”. Jest to chór mieszany, 4-głosowy, liczący obecnie 33 osoby w różnym wieku: starsi i młodzi, pracujący i emeryci.

Pierwszym dyrygentem chóru został Andrzej Szypuła a od 2007 roku chór pracuje pod dyrekcją Szymona Steca. Pod jego batutą mężnie podejmujemy wszystkie wyzwania, które przed nami stawia. Opiekunem naszej wspólnoty jest ks. Proboszcz Stanisław Grzyb, a patronuje nam św. Cecylia.

Naszą wspólnotę chóralną tworzą:

Sopran

Agnieszka Kuś
Elżbieta Maciejczyk
Natalia Sakowicz
Magdalena Siuta
Maria Stawarz
Anna Ziobro
Anna Szlęzak

Alt

Monika Ćwiklińska
Jadwiga Gonet
Elżbieta Klęsk
Halina Masełek
Maria Warzocha
Joanna Wolańska
Alina Wyskiel – Gierlak

Tenor

Tadeusz Czerwiński
Ryszard Horbaczek
Ryszard Klęsk
Stanisław Musiałek
Sikora Piotr
Andrzej Stawarz
Stopyra Bogdan

Bas

Józef Biela
Wacław Hnatów
Tadeusz Kowal
Jan Kurzyński
Stanisław Stec

Kim jesteśmy?

Pasjonatami, którzy spotykają się nie dla profitów, lecz dla czystej przyjemności śpiewania. Są wśród nas przedstawiciele różnych grup zawodowych, którzy łączą obowiązki chóralne z zawodowymi i rodzicielskimi. Wszyscy nasi członkowie to miłośnicy śpiewu, pomimo trudności życia codziennego chętnie uczestniczmy w żmudnych próbach i koncertach poświęcając na to swój czas.

Co nas łączy?

Pasja i miłość do muzyki, koleżeństwo a zdarza się i przyjaźń oraz chęć wspólnego muzykowania, bo przecież śpiew chóralny to dzieło zbiorowe choć brzmiące jednorodnie. Łączy nas zaangażowanie i wysiłek, bo śpiewanie i próby odbywają się kosztem naszego własnego czasu. Nikt w naszej wspólnocie nie pozostaje niezauważony, anonimowy.

Dlaczego nam się chce?

Ponieważ śpiew chóralny jest dla nas odskocznią od codzienności, relaksem, źródłem radości i wzruszenia a czasami sięganiem „do gwiazd”. Śpiew w chórze wymaga współpracy, harmonii, słuchania drugiego człowieka – może więc być lekarstwem na egoizm, myślenie tylko o sobie. Z natury swej kieruje on człowieka ku drugiemu człowiekowi, a treści przekazywane słowem śpiewanym wywołują głębszą refleksję religijną.

Chór nasz regularnie towarzyszy liturgii kościelnej uwzględniając pieśni właściwe poszczególnym okresom Roku Kościelnego, takim jak: Boże Narodzenie, Wielki Post czy Wielkanoc. Ubogacamy śpiewem liturgię w czasie corocznych odpustów ku czci Trójcy Świętej i Matki Bożej Różańcowej. Począwszy od 2004 roku w miesiącu październiku nasz chór razem z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Czudcu przy wsparciu i aprobacie Księdza Proboszcza jest współorganizatorem i zarazem uczestnikiem Przeglądów Pieśni Maryjnej, mottem których jest zawołanie „GAUDE MATER POLONIA”.

Śpiew nie zna granic, dlatego i działalność naszego chóru nie ogranicza się tylko do naszej wspólnoty parafialnej. Bierzemy udział w przeglądach i spotkaniach religijnych i patriotycznych stosownie do poszczególnych okresów liturgicznych. Cieszymy się, że co jakiś czas do naszej wspólnoty przybywają nowi członkowie, są to młodzi ludzie więc mamy nadzieję, że ich przykład pociągnie innych i w przyszłości będzie nas więcej.

Aby sprostać nowym wyzwaniom spotykamy się w każdy wtorek i z zapałem podejmujemy trud prób i ćwiczeń, a wszystko po to, abyśmy mogli tak, jak kiedyś powiedział św. Augustyn: „Śpiewać pięknie Bogu, to znaczy śpiewać z radością. Co to znaczy śpiewać z radością? Znaczy to, aby zrozumieć, że nie można wyrazić słowami tego, co śpiewa się sercem”.

Jeśli nosisz w sobie tęsknotę za pięknem i miłość do muzyki, jeśli chcesz doznać wzruszenia, a niejednokrotnie tym wzruszeniem obdarować innych, jeśli przygniata Cię ciężar codzienności, jeśli chcesz znaleźć radość – przyjdź do naszej wspólnoty. Tu dla wszystkich drzwi są otwarte.

SPOTKANIA CHÓRU ODBYWAJĄ SIĘ
W PARAFIALNYM DOMU KULTURY W KAŻDY WTOREK O GODZINIE 19.00

opr. Maria Stawarz