Jubileusz to okres duchowego odrodzenia i wyjątkowej łaski w Kościele. To szansa na odnowę duchową, na pojednanie z Bogiem i ludźmi. Kościoły Jubileuszowe pełnią szczególną rolę, umożliwiając wiernym uzyskanie odpustu jubileuszowego.
Zapraszamy do naszej świątyni – kościoła stacyjnego, aby skorzystać z przywileju tego miejsca w roku świętym. Codziennie można tu zyskać odpust za zmarłego lub za siebie.
Zapraszamy na ważniejsze wydarzenie religijne w roku jubileuszowym:
1. Rekolekcje Ewangelizacyjne – 13-16.03.2025r.
2. Droga krzyżowa po ulicach Czudca – 28.03.2025r.
3. Ekstremalna Droga Krzyżowa z własna trasą – 04.04.2025r.
4. Droga Światła w plenerze – 25.04.2025r.
5. Nabożeństwa Fatimskie (13-go dnia miesiąca) – od maja do października
6. Rocznica Koronacji Matki Bożej Łaskawej – dekanalna pielgrzymka Róż Różańcowych – 8.09.2025r.
7. Dekanalne spotkanie młodzieży – 11.10.2025r.
8. Korowód Wszystkich Świętych – 31.10.2025r.
TERMINY PIELGRZYMKI PARAFII Z DEKANATU CZUDECKIEGO:
– 14.06.2025r. – Pstrągowa, Połomia, Nowa Wieś
– 06.09.2025r. – Babica, Blizianka
– 27.09.2025r. – Baryczka, Gwoźnica, Jawornik, Lutcza, Niebylec, Wyżne
Warunki zyskiwania odpustu jubileuszowego:
1/ Stan łaski uświęcającej i przyjęcie Pana Jezusa w Komunii świętej
2/ Wyznanie wiary.
3/ Modlitwa w intencjach i za Ojca świętego (Ojcze nasz, Zdrowaś Maryjo)
4/ Wyzbycie się przywiązania do jakiegokolwiek grzechu (nie chcę obrażać Pana
Boga najmniejszym grzechem)
5/ Ofiarowanie opustu za siebie lub za zmarłego
Modlitwa Jubileuszu
Ojcze, który jesteś w niebie,
niech wiara, którą nam dałeś
w Twoim Synu Jezusie Chrystusie, naszym Bracie,
i płomień miłości
rozlany w naszych sercach przez Ducha Świętego,
obudzą w nas błogosławioną nadzieję
na przyjście Twojego Królestwa.
Niech Twoja łaska przemienia nas
w pracowitych siewców ewangelicznych ziaren,
które będą zaczynem ludzkości i kosmosu,
w ufnym oczekiwaniu
nowego nieba i nowej ziemi,
gdy moce Zła zostaną pokonane,
a Twoja chwała objawi się na wieki.
Niech łaska Jubileuszu
ożywi w nas, Pielgrzymach nadziei,
pragnienie dóbr niebieskich
i rozleje po całej ziemi
radość i pokój
naszego Odkupiciela.
Tobie Boże, błogosławiony po wsze czasy,
niech będzie cześć i chwała na wieki.
Amen

Bulla

Tradycja nakazuje, aby każdy Jubileusz był ogłaszany wraz z publikacją odpowiedniej Bulli Papieskiej. Przez „Bullę” rozumiemy dokument urzędowy, na ogół pisany po łacinie, z pieczęcią papieża, której kształt nadaje nazwę samemu dokumentowi. Na początku pieczęć była wykonywana zwykle z ołowiu i przedstawiała podobiznę świętych Apostołów Piotra i Pawła, Założycieli Kościoła Rzymu, oraz imię Papieża na odwrocie. Następnie metalową pieczęć zastąpiono pieczęcią atramentową, ale nadal używano jej metalowej wersji do oznaczania ważniejszych dokumentów. Każda Bulla jest identyfikowana za pomocą słów, które ją rozpoczynają. Na przykład św. Jan Paweł II ogłosił Wielki Jubileusz Roku 2000 Bullą Incarnationis mysterium („Tajemnica Wcielenia”), natomiast papież Franciszek ogłosił Nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia (2015-2016) Bullą Misericordiae vultus ( „Oblicze miłosierdzia”). Bulla ogłaszająca Jubileusz, wskazująca daty rozpoczęcia i zakończenia Roku Świętego, wydawana jest zwykle w roku poprzedzającym, zbiegającym się z uroczystością Wniebowstąpienia. Z okazji Jubileuszu 2025 publikacja Bulli Papieskiej spodziewana jest na dzień 9 maja 2024 r.
Link do Bulli papieża Franciszka: https://www.vatican.va/content/francesco/pl/bulls/documents/20240509_spes-non-confundit_bolla-giubileo2025.html
Czym jest Jubileusz

„Jubileusz” to nazwa roku szczególnego: wydaje się, że pochodzi od instrumentu, którym posługiwano się by obwieścić jego początek; jest to yobel, barani róg, którego dźwięk rozbrzmiewa w Dzień Przebłagania (Jom Kippur). Święto to jest obchodzone co rok, ale szczególnego znaczenia nabiera, gdy zbiega się z początkiem roku jubileuszowego. Pierwszą ideę na ten temat znajdujemy w Biblii: w roku 50-tym ma być obchodzony jubileusz, jako rok dodatkowy po cyklu siedmiu pełnych lat szabatowych, przypadających co siedem lat. (por. Kpł 25, 8-13). Choć nie jest to łatwe do osiągnięcia, został zaproponowany jako okazja do przywrócenia prawidłowej relacji z Bogiem, między ludźmi i z całym stworzeniem; obejmował przebłaganie za grzechy, powrót do swej własności i odpoczynek całej ziemi.
Ewangelia według św. Łukasza, cytując proroka Izajasza, opisuje misję Jezusa w ten sposób: „Duch Pański spoczywa na mnie; ponieważ mnie namaścił i posłał mnie, abym ubogim niósł dobrą nowinę, więźniom głosił wolność, a niewidomym przejrzenie; abym uciśnionych odsyłał wolnymi, abym obwoływał rok łaski od Pana” (Łk 4, 18-19; por. Iz 61, 1-2). Te słowa Jezusa stały się także czynami wyzwolenia i nawrócenia w codziennych spotkaniach z Nim i relacjach.
W 1300 roku Bonifacy VIII ogłosił pierwszy Jubileusz, nazywany również „Rokiem Świętym”, ponieważ jest to czas, w którym doświadczamy, że świętość Boga nas przemienia. Okres jego występowania zmieniał się na przestrzeni lat: na początku odbywał się co 100 lat; następnie, w roku 1343 r. został skrócony do 50 lat przez papieża Klemensa VI, a ostatecznie do 25 lat w 1470 r. przez Pawła II. Odwołuje się on także do momentów „nadzwyczajnych”: np. w 1933 r. Pius XI chciał upamiętnić rocznicę Odkupienia, a w 2015 r. papież Franciszek ogłosił Rok Miłosierdzia. Inny był również sposób świętowania tego roku: pierwotnie zbiegał się on z wizytą w rzymskich bazylikach św. Piotra i Pawła, sukcesywnie wraz z kolejnymi pielgrzymkami, dodano inne znaki, jak np. Drzwi Święte. Uczestnicząc w Roku Świętym można uzyskać odpust zupełny.
źródło: https://www.iubilaeum2025.va/pl.html