Ogłoszenia parafialne - IV Niedziela Wielkiego Postu

sobota 21.03.2020

1. Dzisiaj 4 Niedziela Wielkiego Postu, Laetare.

2. Gorzkie Żale bez kazania Pasyjnego po Mszy świętej po Mszy o 11.30 i o 15.00.

3. Dzisiaj o godzinie 18.00 dodatkowa Msza Święta.

4. W Środę Uroczystość Zwiastowania Pańskiego, odpust w Nowej Wsi o godzinie 17.00. W tym dniu obchodzimy dzień świętości życia. Zachęcamy do duchowej Adopcji Dziecka Poczętego i zagrożonego życia. Karteczki do pobrania będą na ołtarzach bocznych a także przy wejściu do kościoła. Prosimy je zabrać wypełnić i jak najszybciej (do środy) umieścić w specjalnej skrzynce. Przyrzeczenie prosimy odmówić indywidualnie w domu. Można też dokonać adopcji przez Internet, formularz dostępny na naszej stronie.

5. W piątki zachęcamy do prywatnego odprawienia Drogi Krzyżowej wokół kościoła.

6. W czwartek od godziny 9.00 planujemy udać się z sakramentem spowiedzi do chorych naszej parafii. Dlatego prosimy o zgłaszanie chętnych w zakrystii do środy włącznie.

W sprawie spowiedzi prosimy zaplanujcie ją wcześniej, nie odkładajcie na ostatnią chwilę, ponieważ będziemy spowiadać sami, bez księży z innych parafii. Spowiadamy codziennie od 6 do 7 i od 16.30 do 17.30. Liczmy się z tym, że za tydzień do naszej parafii przyjadą osoby spoza parafii do spowiedzi i możemy wtedy nie zdążyć.

7. Bóg zapłać za sprzątanie kościoła Grupie sprzątającej z ul. Cichej. Dziękujemy także za wpłaty na cele parafialne.

8. W poniedziałek odbędzie się pogrzeb śp. Janusza Myśliwca o godzinie 12. Przypominamy, że osoby chętne do udziału w ceremonii pogrzebowej są zobowiązane do zapisania się na listę u rodziny zmarłego. Polećmy Jego duszę Miłosierdziu Bożemu. Dobry Jezu a nasz Panie…

W zaistniałej sytuacji zagrożenia epidemicznego oraz na podstawie dotychczasowych doświadczeń Kuria Diecezjalna w Rzeszowie przekazuje następujące wytyczne Biskupa Rzeszowskiego:

1. Sakrament pokuty i pojednania może być sprawowany jedynie w formie indywidualnej spowiedzi. Odwołana zostaje akcja „Noc konfesjonałów”. Nie wolno organizować tzw. spowiedzi dekanalnych, jak to było w zwyczaju. Spowiedź należy zorganizować w ramach własnej parafii.
Przykazania kościelne wzywają nas, aby: „Przynajmniej raz w roku przystąpić do sakramentu pokuty” a „w okresie wielkanocnym przyjąć Komunię Świętą”.
Wypełnienie tych przykazań możliwe jest od Środy Popielcowej do Uroczystości Trójcy Przenajświętszej.
- kto nie będzie się w stanie wyspowiadać w tym czasie, po wzbudzeniu aktu żalu doskonałego może przystąpić do Komunii Świętej pod dwoma warunkami:
1) przystąpi do spowiedzi indywidualnej jak najszybciej będzie to możliwe;
2) nie pozostaje w karach kościelnych ani nie trwa z uporem w jawnym grzechu ciężkim, czyli spełnia wymogi uzyskania rozgrzeszenia (dla wyjaśnienia nie spełnia wymogu uzyskania rozgrzeszenia, kto np. żyje bez ślubu kościelnego).

2. Dopuszczone są dwie formy udzielania Komunii Świętej: do ust i na rękę. W naszej parafii Komunię świętą na rękę udzielamy tylko w kaplicy Matki Bożej Łaskawej. Każdy, kto życzy sobie przyjąć Pana Jezusa w taki sposób jest proszony, aby się tam udać.
Do odwołania pozostaje zawieszona posługa nadzwyczajnych szafarzy Komunii Świętej.

3. Na prośbę rodziców można udzielać sakramentu chrztu świętego dzieciom. Udzielać go będziemy tylko poza Mszą Świętą, w obecności najbliższej rodziny.

4. W odprawianiu pogrzebów należy pamiętać o tym, aby liczba uczestników nie przekraczała 50 osób. Prosimy, aby chętni do uczestnictwa w ceremonii pogrzebowej zgłaszali się do najbliższej rodziny, która ma obowiązek przygotować listę uczestników. Jak do tej pory nie ma zakazu wprowadzania trumny do kościoła. Obowiązuje zakaz pieszych konduktów pogrzebowych (tzn. po Mszy w kościele ciało zmarłego zostaje przewiezione na cmentarz uczestnicy natomiast indywidualnie się tam dostają).

5. Należy zrezygnować z organizowania rekolekcji parafialnych w okresie obowiązujących restrykcji dotyczących zgromadzeń. Zachęcamy do korzystania z nauk rekolekcyjnych głoszonych w środkach społecznego przekazu i Internecie.

6. Zostają odwołane obchody Światowego Dnia Młodzieży w Niedzielę Palmową jak również pielgrzymka Liturgicznej Służby Ołtarza do katedry w Rzeszowie w Wielki Czwartek na Mszę Krzyżma.

7. Uroczystości Pierwszych Komunii Świętych oraz liturgie z udzielaniem sakramentu bierzmowania młodzieży będą mogły być sprawowane dopiero po przywróceniu normalnego funkcjonowania szkół. Wówczas też zostanie ogłoszony szczegółowy harmonogram tych celebracji.

8. Przypominamy o obowiązującej dyspensie od obowiązku uczestniczenia w niedzielnej eucharystii oraz o obowiązującym ograniczeniu liczbowym uczestników do 50 osób. Prośmy wiernych, aby pozostali w domach. Przedsionek w naszym kościele jest otwarty dla indywidualnej modlitwy wiernych.

9. Zachęca się do codziennego odmawiania różańca o godz. 20.30.

10. Szczegółowe informacje na temat sposobu obchodów Wielkiego Tygodnia i Świąt Wielkanocnych zostaną przekazane w późniejszym terminie.

Apel ze szpitali:

Wszyscy, którzy zgłaszają się do szpitala lub w inny sposób korzystają z pomocy medycznej nie powinni zatajać swojego pobytu za granicą lub pobytu w kwarantannie. Zatajanie tych informacji stanowi wielkie zagrożenie dla funkcjonowania placówek medycznych. Jeśli ten proceder nie zostanie zaniechany to wkrótce zabraknie personelu zdolnego do świadczenia pracy, bo wszyscy znajdą się w przymusowej kwarantannie. Wszystkich korzystających z pomocy lekarza, pielęgniarki lub ratowników medycznych prosimy: mówcie od razu prawdę o swojej sytuacji! Każdy podlegający kwarantannie musi ją odbyć. Ministerstwo Zdrowia podało, że za złamanie kwarantanny grozi kara 30 tyś. zł.

Apel z naszego Ośrodka Zdrowia:

Osoby wracające z zagranicy muszą odbyć 14-dniową kwarantannę. Jeżeli nie mają takich warunków w domu zgłaszają to na granicy. Tam służby graniczne kierują ich do ośrodków, w których mogą odbyć tą kwarantannę.